Działanie kolejki górskiej ciekawi wiele osób. Dlaczego mimo jazdy głową w dół lub obracając się wokół własnej osi wagoniki nie wypadają z szyn? Jaka siła napędza je do jazdy? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania są bardzo proste, a przejazd rollercoasterem jest całkowicie bezpieczny. 

Jak działa kolejka górska?

Na czym dokładnie polega działanie kolejki górskiej? Siła napędzająca wózki jest niczym innym, jak grawitacją, z którą mamy styczność każdego dnia. Przy użyciu specjalnego i niezwykle wytrzymałego łańcucha wagoniki są wciągane na sam szczyt pierwszego wzniesienia (zwykle tego najwyższego, co zapewni im odpowiedni start). Wagoniki przez krótką chwilę jadą po prostym torze, aby następnie gwałtownie jechać pionowo w dół. Celem takiego zabiegu jest nabranie przez wagoniki prędkości koniecznej do dalszej jazdy. 

Duża prędkość sprawia, że wagoniki są własnym napędem wypychane w górę kolejnego wzniesienia. Zwykle jest niższe od poprzedniego, ponieważ wagoniki wytracają część energii poprzez tarcie i opór powietrza. Aby urozmaicić zabawę, niektóre firmy montują w wybranych miejscach toru systemu łańcuchowe wciągające wagoniki i nadające im nowej prędkości. 

Jak widać, w działaniu kolejki górskiej nie ma niczego niebezpiecznego czy niezrozumiałego. Nie ma możliwości wystąpienia zwarcia czy awarii w trakcie jazdy, jako że siłą napędzającą wagoniki jest grawitacja.

Sterowanie kolejką górską

Nad pracą nowoczesnych kolejek górskich czuwa bogaty system sterujący oparty o sterowniki PLC. Mają one na celu m.in.:

  • kontrolę położenia pociągów na trasie kolejki
  • sterowanie hamulcami lub wyciągiem
  • kontrolę blokady urządzeń zabezpieczających pasażerów w fotelach

Kolejki górskie są regularnie kontrolowane pod kątem ich bezpieczeństwa. Większe rollercoastery mogą być poddawane kontroli nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. 

Zabezpieczenia

Wagoniki nie wypadają z toru, ponieważ ich kółka toczące łączą się z szynami z góry, z dołu i od boków. Dodatkowo koła pokrywa warstwa tworzywa sztucznego amortyzująca wstrząsy. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pasażerom siedzącym w fotelach stosuje się liczne zabezpieczenia, m.in.:

  • zamykane z góry nad ramionami
  • drążki poprzeczne opuszczane z góry nad nogami
  • zabezpieczenia hybrydowe stabilizujące górną połowę ciała

Wszystkie zabezpieczenia posiadają dodatkowo mechanizm utrzymujący je w zamknięciu aż do końca przejazdu. Jazda rollercoasterem jest wyjątkowym przeżyciem – każdy przynajmniej raz w życiu powinien skorzystać z takiej atrakcji.