Rollercoaster, czyli kolejka górska, to jedna z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych atrakcji w parkach rozrywki na całym świecie. Ze względu na swój charakter wprowadzono pewne ograniczenia, zwłaszcza wiekowe i dotyczące wzrostu uczestników. Jak prezentuje się to w Polsce?

Rollercoaster a wiek uczestnika

Możliwość skorzystania z atrakcji, jaką jest kolejka górska, przysługuje już dzieciom. W parkach rozrywki nie ma jednak informacji dotyczącej dolnej granicy wieku. Wszystko zależy przede wszystkim od charakteru dziecka, jego poziomu stresu i lęku, a także własnych preferencji. Rodzice lub opiekunowie powinni jednak mieć na uwadze, że dziecko w jednej chwili może bardzo chcieć przejechać się kolejką górską, zaś w połowie zabawy zmieni zdanie. 

Z tego względu umowną dolną granicą wieku jest 8-9 lat, o ile dziecko samodzielnie przejawia chęć skorzystania z tej atrakcji oraz wiemy, że w trakcie jazdy nie zmieni zdania i nie zacznie się bać. Warto także wcześniej sprawdzić jak zaawansowany jest dany rollercoaster – na jak wielu odcinkach jedziemy z głową w dół, ile trwa jazda oraz jaka jest szybkość przejazdu w kluczowych miejscach.

Rollercoaster a wzrost

Parametrem, który bezwzględnie jest pilnowany i przestrzegany przez pracowników obsługujących kolejki górskie, jest wzrost uczestnika. Informacja o minimalnym wzroście podawana jest przed każdą atrakcją, taki zapis widnieje na specjalnej tablicy. Wymagany wzrost uczestnika zależy także od wielu czynników, przede wszystkim związanych z wielkością i zaawansowaniem rollercoastera. 

Aby móc przejechać się większością kolejek górskich w Europie osoba zainteresowana powinna mieć przynajmniej 120 cm wzrostu.

Dlaczego to tak ważne?

Wszystkie atrakcje, w tym także rollercoaster, konstruowane są w taki sposób, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Zabezpieczenia są projektowane z myślą o wadze, wieku i wzroście pasażerów kolejki górskiej, dlatego osoby nie spełniające podstawowych wymogów nie zostaną wpuszczone. Mogłoby to bezpośrednio zagrażać ich zdrowiu czy życiu. 

W każdym parku rozrywki znajduje się wiele zabaw i atrakcji dostosowanych do najmłodszych, podczas korzystania z których nie trzeba spełniać żadnych wymagań. W przypadku młodszych dzieci będą z pewnością lepszym rozwiązaniem. Na rollercoaster przyjdzie pora, gdy dziecko podrośnie i spełni wymagania dotyczące wzrostu.