Rollercoaster to atrakcja kojarzona z adrenaliną, świetną zabawą i dreszczykiem niezapomnianych emocji. Nie bez powodu wiele osób udaje się do parków rozrywki wyłącznie z chęci przejechania się kolejką górską.

Im większa i rozbudowana, tym lepiej! Dążąc do zaspokojenia oczekiwań i preferencji klientów parki rozrywki budują coraz wymyślniejsze i większe rollercoastery. Gdzie znajduje się największa kolejka górska w Europie?

Największa kolejka górska w Europie

Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że największa kolejka górska w całej Europie znajduje się w Polsce, a dokładniej w Energylandii w Zatorze. Przyprawia o dreszcze nawet najodważniejszych pasażerów.

Rollercoaster został nazwany Hyperion – ma długość aż 1450 metrów, a wagoniki rozpędzają się do 142 km/h. Wagoniki mieszczą jednorazowo 28 osób, a minimalny wzrost uprawniający do wejścia do wagonika wynosi 140 cm.

Tylko dla amatorów mocnych wrażeń!

Hyperion to kolejka górska, której przejazd rozpoczyna się wjazdem wagoników na wysokość 77 metrów. Pasażerów czeka następnie szybki, 80-metrowy spadek pod kątem nachylenia aż 84 stopni.

Podczas całego przejazdu można się spodziewać nagłych efektów grawitacyjnych, przeciążeń, obrotowych nachyleń toru czy podwójnych zakrętów. Pasażerowie będą mogli poddać próbie swoją odwagę przez niemal 1,5 km. 

Budowa Hyperionu

W prace nad konstruowaniem i budową największego rollercoastera w Europie zaangażowanych było aż 100 inżynierów, pracowników budowlanych i konstruktorów. Celem było zapewnienie nie tylko mocnych wrażeń, ale i maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim pasażerom tej kolejki górskiej.

Co ciekawe, poszczególne elementy konstrukcyjne wykonywane były w wielu krajach Europu, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Chorwacji czy Słowacji. Montaż odbywał się już na terenie Energylandii.