Rollercoaster to niezaprzeczalnie król wszystkich lunaparków i parków rozrywki. Stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki do tego typu miejsc, zapewniając ogrom wrażeń i niezapomniane przeżycia. Jak przygotować się do skorzystana z kolejki górskiej, aby atrakcja byłą bezpieczna?

1. Przeczytaj tablicę informacyjną

Przed wejściem na każdą atrakcję znajduje się tablica informacyjna, na której umieszczono wszystkie najważniejsze wskazówki odnośnie BHP i środków ostrożności.

Zawsze bezwzględnie należy przestrzegać zawartych tam rad i zaleceń. Zwłaszcza w kontekście przeciwwskazań do skorzystania z kolejki górskiej.

2. Schowaj wszystkie cenne rzeczy

Rollercoaster ma kojarzyć się jedynie z pozytywnymi emocjami – z pewnością mało komfortowe będzie zastanawianie się czy po drodze nie zgubiliśmy cennych przedmiotów.

Właśnie dlatego wszystko, co mogłoby wypaść czy się zgubić, należy zostawić przed wejściem na kolejkę górską (w recepcji lub bliskiej osobie, która nie ma ochoty z nami jechać) lub dobrze zabezpieczyć (np. chowając do kieszeni z zamkiem błyskawicznym). Mowa głównie o portfelu, biżuterii, telefonie komórkowym czy okularach.

3. Nie jedz bezpośrednio przed rollercoasterem

Rollercoaster znany jest przede wszystkim z antygrawitacyjnej jazdy, szybkich prędkości czy nieoczekiwanych zwrotów kierunku jazdy.

W trakcie jazdy włącza się układ współczulny organizmu, odpowiedzialny za produkcję adrenaliny i kortyzolu oraz hamujący perystaltykę jelit. Ważne jest, aby w żołądku nie zalegała żadna żywność. W innym razie z dużym prawdopodobieństwem zrobi nam się niedobrze i zwymiotujemy, co będzie skutkować złym samopoczuciem przez resztę dnia. Nie zaleca się jeść cięższych posiłków przynajmniej przez 1,5 godziny przed kolejką górską. 

4. Zadbaj o nawodnienie

Przebywając na świeżym powietrzu, zwłaszcza w pogodne i słoneczne dni, warto pamiętać o nawodnieniu. Najlepiej sprawdzi się oczywiście czysta woda mineralna.

Odpowiednie nawodnienie organizmu sprawi, że nie będziemy zmagać się z nudnościami, zawrotami i bólami głowy czy gorszym samopoczuciem, które w innym razie mogłyby wystąpić po energicznej jeździe na kolejce górskiej. Przeciwwskazane jest picie alkoholu. 

5. Odpowiednio się ubierz

To rada skierowana zwłaszcza do Pań. Kolejki górskie, a więc większe prędkości, silne podmuchy powietrza czy pozycje z głową w dół, nie sprawdzą się w przypadku spódniczek i sukienek.

Najprawdopodobniej widać będzie całą bieliznę, co może wprawić w zakłopotanie i odebrać frajdę z zabawy w lunaparku. Najlepiej sprawdzą się krótki spodenki, legginsy lub jeansy.