Rollercoaster jest niekwestionowanym królem wszystkich parków rozrywki! To właśnie ze względu na jego obecność tak chętnie odwiedzamy lunaparki. Budzi w nas ekscytację, powoduje wyrzut adrenaliny i pozwala na świetną zabawę – zarówno samemu, jak i z najbliższymi. Czy korzystanie z takiej atrakcji jest bezpieczne? Obawa przed przejażdżką kolejką górską zazwyczaj wynika z niewiedzy. Postaramy się więc rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Rollercoaster a bezpieczeństwo

Aby korzystanie z kolejki górskiej było bezpieczne należy zawsze przestrzegać zasad jej użytkowania. Przede wszystkim nie należy wybierać tej atrakcji w przypadku występowania ku temu przeciwwskazań zdrowotnych:

  • ciąża
  • problemy z ciśnieniem tętniczym krwi
  • padaczka
  • choroby serca
  • problemy z błędnikiem
  • tendencja do ataków paniki w stresującej sytuacji
  • stan po spożyciu alkoholu lub przyjęciu innych używek
  • hipoglikemia
  • odwodnienie organizmu

Z kolejki górskiej nie powinny korzystać także małe dzieci oraz osoby starsze, ponieważ są oni mniej odporni na działanie przeciążeń. Podczas jazdy nie wolno żuć gumy, a wszelkie przedmioty (okulary, portfel, telefon i inne) należy włożyć do kieszeni zasuwanej na zamek błyskawiczny lub zostawić przed atrakcją. Przy zachowaniu wszystkich zasad BHP przejazd rollercoasterem jest całkowicie bezpieczny.

Czy można wypaść z wagoniku?

Największą obawą wielu gości lunaparków jest ryzyko wypadnięcia z wagoniku kolejki górskiej. Obawy te są jednak bezpodstawne, ponieważ nad bezpieczeństwem każdego z pasażerów czuwa system licznych, precyzyjnych zabezpieczeń. Rączki dociskane z góry i zabezpieczenia nad ramionami działają z ogromną siłą, uniemożliwiając wypadnięcie pasażera nawet w przejazdach z głową w dół. Dodatkowo na pasażerów działa siła odśrodkowa, dzięki której nie można wypaść ze składów. 

Czy wagonik może wypaść z toru?

Wszystkie kółka wagoników przyczepiane są do szyny z góry, z boku i od dołu, a choć w trakcie jazdy nie zawsze wszystkie dotykają toru – nie ma czego się bać. Nad tworzeniem konstrukcji kolejki górskiej czuwa sztab ekspertów, przy czym sama atrakcja musi przejść liczne testy i badania. Firmy tworzące kolejki górskie nie są niedoświadczonymi graczami na rynku – ich innowacyjne konstrukcje do dzisiaj cieszą masę ludzi na całym świecie. 

Nad bezpieczeństwem pieczę sprawują liczne systemy komputerowe sterujące pracą kolejki. Odpowiadają za komfort pasażerów i mogą w dowolnym momencie zatrzymać ją, choć zwykle nie ma takiej potrzeby. Nie ma możliwości, aby wagonik wypadł z toru. Mnogość zabezpieczeń nie pozwala na taką ewentualność.